تبلیغات
همه رفتن کسی با ما نموندش . کسی خط دل مارو نخوندش. همه رفتن ولی این دل مارو، همون که فکر نمی کردیم سوزوندش. که حاشا کرده ای بر در نخورده که آیا زنده ایم یا جان سپرده.که حاشا صحبتی حرفی، کلامی که جزء رفته هاییم ما نمرده. عجب بالا و پایین داره دنیا. عجب این روزگار دلسرده با ما. یه روز دوروبرم صدتا رفیق بود منو امروز ببین تنهای تنها. خیال کردم که این گوشه کنارا یکی داره هوای کار مارا. یکی هم این میون دلسوزه ما هست نداره، آرزو آزاره مارا./ - ایرادها و اشکالهانسبت به مساله حجاب
ایرادها و اشکالهانسبت به مساله حجاب | تالار گفتگو ,

حجاب و اصل آزادى

یکی ازایرادهایی كه بر حجاب گرفته‏اند این است كه موجب سلب حق آزادى كه یك‏حق طبیعى بشرى است مى‏گردد و نوعى توهین به حیثیت انسانى زن به شمار مى‏رود.

مى‏گویند احترام به حیثیت و شرف انسانى یكى از مواد اعلامیه حقوق بشر است. هر انسانى شریف و آزاد است،مرد باشد یا زن،سفید باشد یا سیاه،تابع هر كشور یامذهبى باشد.مجبور ساختن زن به اینكه حجاب داشته باشد بى‏اعتنایى به حق آزادى‏او و اهانت‏به حیثیت انسانى اوست و به عبارت دیگر ظلم فاحش است‏به زن.عزت وكرامت انسانى و حق آزادى زن و همچنین حكم متطابق عقل و شرع به اینكه هیچ كس‏بدون موجب نباید اسیر و زندانى گردد و ظلم به هیچ شكل و به هیچ صورت و به هیچ‏بهانه نباید واقع شود،ایجاب مى‏كند كه این امر از میان برود.

پاسخ:یك بار دیگر لازم است تذكر دهیم كه فرق است‏بین زندانى كردن زن درخانه و بین موظف دانستن او به اینكه وقتى مى‏خواهد با مرد بیگانه مواجه شودپوشیده باشد.در اسلام محبوس ساختن و اسیر كردن زن وجود ندارد.حجاب دراسلام یك وظیفه‏اى است‏بر عهده زن نهاده شده كه در معاشرت و برخورد با مرد بایدكیفیت‏خاصى را در لباس پوشیدن مراعات كند.این وظیفه نه از ناحیه مرد بر اوتحمیل شده است و نه چیزى است كه با حیثیت و كرامت او منافات داشته باشد و یا تجاوز به حقوق طبیعى او كه خداوند برایش خلق كرده است محسوب شود.

اگر رعایت پاره‏اى مصالح اجتماعى،زن یا مرد را مقید سازد كه در معاشرت‏روش خاصى را اتخاذ كنند و طورى راه بروند كه آرامش دیگران را بر هم نزنند وتعادل اخلاقى را از بین نبرند چنین مطلبى را«زندانى كردن‏»یا«بردگى‏»نمى‏توان‏نامید و آن را منافى حیثیت انسانى و اصل‏«آزادى‏»فرد نمى‏توان دانست.


نوشته شده توسط مدیریت در شنبه 9 اردیبهشت 1385 و ساعت 02:04 ق.ظ
نوشته های پیشین
+ طرحهای شرکت SOM در برنامه ریزی شهری+ برنامه حمل و نقل شهری سازمان ملل متحد+ khabarhay kelaaaaaaas+ درد دل بچه ها+ خسته کار نباشین !!!+ نخستین درود+ من از اسلام شما بدم می آید!!!؟؟؟+ لطیفه های بی نمک+ چرا ...؟+ + به بهانه آخرین جمعه سال+ یه روز سرد !!!!!!!+ آیا میدانید: + آشنایی با واحدهای ترم۴ کارشناسی شهرسازی + ۱+۱۲ نکته مهم در عشق و زندگی ( زندگی و عشق )

صفحات: