تبلیغات
همه رفتن کسی با ما نموندش . کسی خط دل مارو نخوندش. همه رفتن ولی این دل مارو، همون که فکر نمی کردیم سوزوندش. که حاشا کرده ای بر در نخورده که آیا زنده ایم یا جان سپرده.که حاشا صحبتی حرفی، کلامی که جزء رفته هاییم ما نمرده. عجب بالا و پایین داره دنیا. عجب این روزگار دلسرده با ما. یه روز دوروبرم صدتا رفیق بود منو امروز ببین تنهای تنها. خیال کردم که این گوشه کنارا یکی داره هوای کار مارا. یکی هم این میون دلسوزه ما هست نداره، آرزو آزاره مارا./ - بازار کار رشته شهرسازی
بازار کار رشته شهرسازی | تخصصی ,

بازارکار رشته شهرسازی

دانشجویان رشته شهرسازی در مقطع کارشناسی بسیار محدود است و اکثر فارغ‌التحصیلان این رشته (که به نسبت بازار کار بسیار محدود هستند) در مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکتری یا مشغول تحصیل هستند و یا فارغ‌التحصیل شده‌اند. به علت کمبود متخصصین و همچنین وجود بازار کار گسترده و نیاز جامعه، این رشته از بازار کار نسبتا مطلوبی برخوردار است.

دانشجویان رشته شهرسازی در مقطع کارشناسی بسیار محدود است و اکثر فارغ‌التحصیلان این رشته (که به نسبت بازار کار بسیار محدود هستند) در مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکتری یا مشغول تحصیل هستند و یا فارغ‌التحصیل شده‌اند. به علت کمبود متخصصین و همچنین وجود بازار کار گسترده و نیاز جامعه، این رشته از بازار کار نسبتا مطلوبی برخوردار است.

این رشته هم اکنون در سطح جهانی دارای بازار کار فراوانی است و به علت نوپا بودن و همچنین به علت آن که دارای زمینه‌های کاری متفاوت و متنوعی است، هنوز بازار کار آن اشباع نشده است. به عنوان نمونه، کشور کانادا، بالاترین امتیاز را برای اشخاصی که دارای مدرک شهرسازی هستند، جهت مهاجرت و یا ادامه تحصیل، قائل است.

زمینه‌های کاری رشته شهرسازی بسیار متفاوت و متنوع است، در بخش دولتی، در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، شهرداریها، وزارت کشور، استانداریها و سایر ارگانهای وابسته به وزارت کشور، وزارت مسکن و شهرسازی و ........ و در بخش خصوصی، در شرکتهای مهندسین مشاور شهرسازی، معماری، برنامه‌ریزی منطقه‌ای و ........... . در ذیل به برخی از زمینه‌های کاری اشاره می‌شود:

· تهیه طرحهای شهری و منطقه‌ای (جامع، تفصیلی، ساختاری، شهرستان، هادی و ........)

· مشاوره در امور شهری و منطقه‌ای به مدیران و مسئولان رده بالا

· فعالیت در شهرداریها

· فعالیت در استانداریها

· فعالیت در وزارتخانه‌های مربوطه (مسکن و شهرسازی، راه و ترابری، کشور و ........)

· نظارت بر ساختمانهایی با ارتفاع بیش از 8 طبقه بر طبق قانون

· انجام پروژه‌های محوطه‌سازی

· برنامه‌ریزی و طراحی شهرکهای گوناگون (مسکونی، صنعتی، تجاری و ........)

· برنامه‌ریزی و طراحی شهرهای جدید

· مکان‌یابی عناصر و کاربریهای گوناگون شهری

· توانایی راه‌اندازی و استفاده از سیستم GIS

· فعالیت گروهی با سایر تخصصها در پروژه‌های گوناگون

· فعالیت در مشاوران خصوصی و نیمه خصوصی شهرسازی، معماری، راه و ساختمان، طراحی شهری، برنامه‌ریزی منطقه‌ای و ............

· تدریس دانشگاهی (که امروزه به علت افزایش تعداد دانشگاهها و پذیرفته‌شدگان در این رشته، به شدت با کمبود استاد مواجه هستیم)

· استفاده از تخصص مقطع کارشناسی و این رشته بصورت توام و در نتیجه افزایش کارآیی و تاثیرگذاری (همانند استفاده مشترک از رشته عمران و شهرسازی که می‌تواند علاوه بر مسائل سازه و عمرانی، زمینه کاری در مباحثی همچون، مطالعه طرحهای بالادست، محوطه‌سازی، مسائل طراحی و .......... را فراهم آورد)

و .................

 www.moj_city@yahoo.com                                 

                                  برگرفته شده از سایت خانه شهرسازان ایران


نوشته شده توسط موج در پنجشنبه 30 شهریور 1385 و ساعت 07:09 ق.ظ
نوشته های پیشین
+ طرحهای شرکت SOM در برنامه ریزی شهری+ برنامه حمل و نقل شهری سازمان ملل متحد+ khabarhay kelaaaaaaas+ درد دل بچه ها+ خسته کار نباشین !!!+ نخستین درود+ من از اسلام شما بدم می آید!!!؟؟؟+ لطیفه های بی نمک+ چرا ...؟+ + به بهانه آخرین جمعه سال+ یه روز سرد !!!!!!!+ آیا میدانید: + آشنایی با واحدهای ترم۴ کارشناسی شهرسازی + ۱+۱۲ نکته مهم در عشق و زندگی ( زندگی و عشق )

صفحات: